Niespotykane efekty druku, nowatorskie możliwości

Technologicznie druk UV jest drukiem trójwymiarowym. Powstaje, podobnie jak w drukarkach prototypów 3D, warstwa po warstwie. Warstwy mogą być wielokolorowe, w tym również białe i przezroczyste. Użycie lustrzanego podłoża pozwala uzyskiwać kolory metaliczne.

Powyższe cechy umożliwiają wykorzystanie w druku rezonansu optycznego, w naturze występującego na metalicznie kolorowych skrzydłach motyli tropikalnych. W technologii zjawisko to znalazło zastosowanie w wyświetlaczach IMoD, znanych nam ze smartfonów i tabletów.

Ponadto możemy wydrukować struktury takie jak kora, skóra, pióra, kamienie szlachetne, zastosować imitacje wielu technik artystycznych w jednym projekcie.

 

Wydrukowany szafir o wymiarach 8 x 6 x 0,5 mm

 

Imitacja skóry, błyszczące i matowe złoto, wypukłe napisy

 

Herb Trzaska wg. projektu Dariusza Wiszniewskiego

Korę brzozową zastosowano przyjęcie przewrotnie. Naturalna się nie nadaje, więc nikt nigdy by jej nie użył. Reliefowe labry i szczegóły. Metaliczne słupki tarczy pozostają tylko ceramiczne, tu nawet zmieniające odcień. Hełm, puklerz z połyskiem metalicznym. Kamień? Dopiero z bardzo bliska, że nie pochodzi z jubilera. Pawie pióra lśnią metaliczną gamą.

Alfabet Braille'a, słabo widoczny ale dobrze wyczuwalny

 

Efekty wielobarwnych prążków, efekty lentikularne

Możliwość ich druku na wszystkim otwiera możliwości tworzenia dzieł, które dostosowują się do oświetlenia.

Znak wodny, mikrodruk w kontrze